Za oknem 30 stopni, każdy z nas szuka odrobiny cienia, wody, klimatyzacji, wytchnienia od męczących temperatur. A jak pomóc kotu przetrwać gorące letnie dni?
Koty to zwierzęta z natury ciepłolubne, jednak podobnie jak my przyzwyczajone są do życia w określonych temperaturach. Gdy te zaczynają przekraczać standardowe wartości, tak jak i nam, tak i kotom robi się zbyt ciepło. W ekstremalnych przypadkach przegrzanie doprowadzić może do udaru cieplnego, stanu który zagraża życiu kota.
Kim jest nasz kot?
W ciepłe dni szczególną uwagę na swoje koty powinni zwrócić właściciele ras krótkoczaszkowych, np. persów lub brytyjczyków. Ich krótkie nosy o spłaszczonych nozdrzach utrudniają oddychanie i mogą sprawiać im w te dni szczególną trudność. Bardziej narażone na przegrzanie są także koty długowłose. Te należy codziennie starannie wyczesywać, usuwając zbędną sierść i podszerstek, aby nie stanowiły dodatkowej warstwy cieplnej. Warto także zwrócić baczną uwagę na zwierzęta starsze, chore i kociaki, czyli te, które nie potrafią w pełni same o siebie zadbać.
Gdzie mieszka?
Upały lepiej tolerują koty wychodzące, gdyż swobodnie schłodzić się mogą na świeżym powietrzu. W ciepłe dni zagwarantujmy pupilowi możliwość wyjścia z domu wtedy, gdy ma na to ochotę. Nie zawsze jest to jednak możliwe i nie wszystkie koty opuszczają domowe pielesze. Te pozostawiane w mieszkaniach w bloku ważne, by miały dostęp do wszystkich pomieszczeń. Jeśli nam ciepło jest w nagrzanym słońcem salonie, także kotu będzie w nim za gorąco. Dajmy mu możliwość ochłodzenia się na łazienkowych kafelkach czy chłodnej podłodze w przedpokoju, nie wyganiajmy w tym czasie z umywalki. Kot doskonale wie, gdzie mu najlepiej i sam znajdzie sobie komfortowe na czas upału miejsce.
Woda
O tym, że w ciepłe dni należy dużo pić, wiedzą chyba wszyscy. Pamiętajmy także o naszych pupilach. Stały dostęp do świeżej, chłodnej wody jest gwarantem przetrwania upału w dobrym zdrowiu, a u kotów jest szczególnie ważny ze względu na ich wrażliwe na odwodnienie nerki. Wodę zmieniajmy często, ustawmy w domu kilka misek i kontrolujmy, czy i ile nasz kot pije. Niektóre koty bowiem tolerują tylko bieżącą wodę i tym potrzebny będzie dostęp do kranu lub specjalnych fontann.
Jedzenie
Przy wysokich temperaturach panujących na dworze z reguły nie chce się jeść. Jeśli nasz kot nie ma apetytu w dzień, warto porę karmienia przenieść na wieczór. Uwaga na mokre jedzenie! Pozostawione w upalny dzień szybko się psuje, a stąd prosta droga do zatrucia pokarmowego i biegunek. Niezjedzone resztki należy natychmiast uprzątnąć.
Zabawy
W czasie upału kot zwalnia swoją aktywność, porusza się dostojniej, dużo śpi. Nie zachęcajmy go do dodatkowej aktywności., gdy na dworze skwar. Ulubiona myszka poczekać może na chłodniejszą porę.
Podróże
Jeśli to możliwe, podróż z kotem dobrze odłożyć na zimniejsze dni lub przynajmniej na poranek albo wieczór. Jeśli już musimy jechać, umieśćmy kota w zacienionym transporterze, włączmy klimatyzację, a na okna załóżmy osłony przeciwsłoneczne. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać kota w samochodzie! Wystarczy kilka minut w pełnym słońcu, aby samochód nagrzał się niemiłosiernie, doprowadzając naszego kota do udaru cieplnego.
Jeśli zauważymy jakiekolwiek oznaki udaru u naszego pupila (szybkie płytkie oddychanie z otwartym pyskiem, przyspieszone bicie serca, zianie), udajmy się niezwłocznie do lekarza weterynarii, gdyż jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia! W ramach pierwszej pomocy przenieść należy kota w chłodne, zacienione miejsce i podać wodę do picia. Ciało schłodzić można przy pomocy chłodnych (ale nie za bardzo) okładów w mniej owłosioną skórę pachwin i pach.
Nie wolno polewać kota zimną wodą, gdyż szok termiczny doprowadzić może do dużo poważniejszych problemów ze zdrowiem.
Uwaga!! Upalne dni temperatura 41stopni Celcjusza stanowi zagrożenie dla życia kotów! |
Koty to zwierzęta z natury ciepłolubne, jednak podobnie jak my przyzwyczajone są do życia w określonych temperaturach. Gdy te zaczynają przekraczać standardowe wartości, tak jak i nam, tak i kotom robi się zbyt ciepło.
W ekstremalnych przypadkach przegrzanie doprowadzić może do udaru cieplnego, stanu który zagraża życiu kota.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
A co ty o tym myślisz?