Kocie mruczenie to jeden z najbardziej tajemniczych i magnetyzujących dźwięków na świecie. Ma wartość symboliczną, jest sposobem porozumiewania się kotów między sobą oraz z człowiekiem. Mruczeć potrafi każdy kot – od najmniejszego do największego. Potrafią to robić nawet te, które nie mogą miauczeć, na przykład z powodu uszkodzonych strun głosowych
Mruczenie jest zdolnością przynależną tylko kotowatym. Jej biologiczny mechanizm nie został, jak dotychczas, wyjaśniony, chociaż istnieje kilka hipotez na ten temat. Dźwięk ten może być wywoływany przez ciśnienie strumienia krwi, który wywołuje wibracje w obrębie krtani i tchawicy, pozafazowe skurcze mięśni krtani i przepony, a także przez tak zwane fałszywe struny głosowe, umiejscowione w pobliżu wiązadeł głosowych.
Jedno jest pewne, zostało bowiem potwierdzone naukowo, dźwięk ten ma właściwości przeciwbólowe i regeneracyjne, między innym przyspieszające zrastanie się kości. Stałe wibracje o częstotliwości pomiędzy 25 a 125 Hzdziałają bowiem regenerująco na organizm. Szacuje się, iż koty wykonują 25 cyklów mruczenia na sekundę.
Z kolei z psychologicznego punktu widzenia kocie mruczenie powiązane jest z pozytywnymi emocjami. Koty najczęściej mruczą, gdy jest im dobrze, w chwilach wypoczynku, spędzając czas ze swoim opiekunem i przed snem. Dźwięk każdego kota jest zindywidualizowany, charakterystyczny tylko dla niego. Można wyróżnić kilka rodzajów mruczenia.
Mruczenie śpiewne, któremu zazwyczaj towarzyszy pomiaukiwanie, oznacza zainteresowanie czymś lub prośbę o coś. Przed snem kot mruczy basowo, spokojnie, coraz ciszej.
Mruczenie towarzyszy także polowaniu. Jest to mruczenie ciche i jednostajne.
Mruczenie śpiewne, któremu zazwyczaj towarzyszy pomiaukiwanie, oznacza zainteresowanie czymś lub prośbę o coś. Przed snem kot mruczy basowo, spokojnie, coraz ciszej.
Mruczenie towarzyszy także polowaniu. Jest to mruczenie ciche i jednostajne.
Koty mruczą w różnych stanach emocjonalnych. W ten sposób koty dominujące dają znać innym o swoim pozytywnym nastawieniu. Mruczenie to też dobry sposób na uspokojenie samego siebie, dlatego koty mruczą, kiedy chorują, a także przed śmiercią oraz w innych stresowych sytuacjach.
Mruczenia kot uczy się już w pierwszych dniach życia. Jest to jego sposób komunikacji z matką i rodzeństwem. Z czasem, w miarę rozwoju procesu socjalizacji, młody kot zaczyna coraz sprawniej wykorzystywać ten rodzaj komunikacji w kontaktach z człowiekiem. Mruczenie towarzyszy kotu całe życie i jest typowym tylko dla niego sposobem porozumiewania się.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
A co ty o tym myślisz?