Kot bez pazurów?
To niemożliwe.
Kot i jego pazury to para tak oczywista jak słoń i trąba lub żyrafa i długa szyja.
Kot posiada po 5 pazurów u łap przednich oraz po 4 u łap tylnych, razem 18. Pazury są zakrzywione, twarde i ostre. Rosną przez całe życie. Kot może je mieć schowane lub wysuwać, gdy są potrzebne. W naturalnym środowisku zwierzę regularnie ściera pazury – biegając, skacząc, polując, chodząc po drzewach. W ten sposób uwidacznia się nowy pazur, a stary naskórek się ściera (odpadają „łuski”).Jako osoba, która posiada kota (a może nawet kilka kotów?), musisz wiedzieć jaką rolę w jego życiu spełnia „tajna broń” oraz jak ją pielęgnować.
Do czego służą pazury?
Kot jest drapieżnikiem, więc używa pazurów podczas polowania. Podstawową ich rolą jest chwytanie ofiary. Dzięki pazurom kot potrafi złapać mysz lub ptaka, który w zmaganiu z tak wyposażonym łowcą nie ma zbytnich szans. Zresztą nie tylko podczas polowań kot używa pazurów do chwytania. Pewnie znasz widok kota, który pazurem wyciąga kawałek mięsa z miski? No właśnie – pazurem zdecydowanie łatwiej. Poza tym, drapanie nie tylko służy starciu naskórka. Ma także aspekt terytorialny – kot zaznacza w ten sposób swoją obecność.
Pazur w domu
Częstą bolączką właścicieli kotów jest to, że ich zwierzęta drapią. Jednak prawdą jest, że kto ma kota, powinien się z drapaniem pogodzić – w końcu kot to drapieżnik. O ile zwierzę wychodzące z mieszkania na zewnątrz ma okazję zatrzeć swoje pazury na twardej powierzchni, o tyle kot żyjący tylko wewnątrz musi zrobić to właśnie w domu. Dlatego drapie dywan, meble lub tapety.
Sposobem na uniknięcie zniszczeń, jest zapewnienie kotu specjalnego miejsca, gdzie będzie mógł drapać. Taki drapak to na przykład deska owinięta grubym sznurem lub oklejona wykładziną. Można go wykonać samemu lub kupić w sklepie z akcesoriami dla zwierząt.
Kolejną kwestią jest drapanie podczas zabawy. Wiele osób boi się kotów lub nie chce posiadać zwierzęcia w domu właśnie dlatego, że „koty drapią”, a przynajmniej tak głosi obiegowa opinia. Dobrze wychowany kot, który nie jest agresywny i nie czuje zagrożenia ze strony człowieka, nie będzie drapał podczas zabawy, lecz użyje łapy ze schowanymi pazurami. Pazury wysuwają koty, które się boją, chcą się obronić lub są podczas zabawy wyjątkowo agresywne. Wtedy trzeba znaleźć przyczyny stresu lub agresji, a następnie je wyeliminować.
Jak dbać o pazury?
Kot, który nie ma możliwości ścierania pazurów, zabiera się za „manicure”… zębami. W ten sposób pozbywa się starych łusek. Właściciel kota powinien zadbać o jego pazury, nawet jeśli zapewnia specjalne miejsce do drapania. W tym celu musi regularnie oglądać kocie pazury, sprawdzając czy są w dobrym stanie, nie są połamane, zaropiałe lub skóra wokół nich zaczerwieniona. Powinien także regularnie je podcinać. Zabieg ten wymaga precyzji, nie można bowiem uszkodzić miazgi twórczej pazura.
Usuwać? Nie, nie i jeszcze raz NIE!
Ten barbarzyński zabieg w wielu krajach jest zakazany. I słusznie, ponieważ jest wyjątkowo okrutny. Usuwanie kotu pazurów to trwałe okaleczanie go, pozbawianie ważnej części ciała, narażanie na ból i cierpienie, uniemożliwienie prowadzenia normalnego, kociego życia. Aby usunąć pazur, musi zostać amputowana część palca (czyli kość i mięsień). Człowiek nie ma moralnego prawa podejmować decyzji tak ingerującej w inny żywy organizm, tylko dla własnej wygody (żeby kot nie drapał). To tak, jakby usuwać dzieciom końcówki palców (do wysokości pierwszego stawu), żeby nie mogły psocić.
Kot pozbawiony pazurów cierpi fizycznie i psychicznie. Staje się nieśmiały i osowiały, chodzenie jest dla niego bolesne, a poza tym zachowuje się tak, jakby pazury posiadał, czyli stara się drapać. To powoduje urazy miejsc po pazurach. Więcej argumentów chyba nie trzeba przedstawiać. Po prostu: KOTU NIE WOLNO USUWAĆ PAZURÓW.
Choroby
Problemy z pazurami mogą pojawiać się u kotów-alergików, czyli być wynikiem alergii na jakiś składnik pokarmowy lub używany w domu środek chemiczny, być spowodowane przez infekcje bakteryjne lub grzybicze, a także pojawiać się w wyniku stresu (nerwowe gryzienie pazurów). Łamliwość pazurów może być spowodowana niedoborem keratyny.
Najczęstsze objawy chorób pazurów to zaczerwienie łap, zwłaszcza w okolicach pazurów i ból. Widoczne jest, że chodzenie sprawia kotu trudność i jest bolesne. Dlatego też może omijać kuwetę z kującym żwirkiem. Obserwując takie objawy należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii. Leczenie polega na smarowaniu zmienionych miejsc maścią, a także podawaniu antybiotyku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
A co ty o tym myślisz?